Škola zad - zvedání břemen

zveřejněno: 01.07.2010 | autor: Žaneta Zapletalová | rubrika: Články

Určitě jste někdy přemýšleli , jak bychom měli zvedat různé předměty tak ,aby nás nebolela záda a abyste nepociťovali přílišnou zátěž na vaši páteř. Nejde jen o zvedání různých předmětů - jako jsou tašky , věci v domácnosti, kusy nábytku atd. ale jde i o zvedání dětí , zvířátek ...

Podělím se s vámi o tzv. Školu zad , která pochází z Rehabilitace . Jsou to určité zásady, jak pomáhat naší pátěři a jak se hýbat tak, abychom ji co nejméně zatěžovali .
Jestli máte tu možnost, všimněte si, jak malé děti zvedají hračky nebo nějaké předměty ze země. Pak se podívejte na nějakého dospělého, jak dělá to samé. Vidíte ten rozdíl ?

Malé dítě přijde ke hračce, stoupne si těsně k ní nebo nad ní, pokrčí OBĚ DVĚ nohy a jednou nebo oběma ručičkama hračku zvedne.

Co převážně udělá dospělý ? Přijde k předmětu , který chce zvednout, stoupne si buď k němu nebo kousek opodál , nechá NATAŽENÉ OBĚ DVĚ NOHY a pro předmět se jednou nebo oběma rukama doslova natáhne.

Jaký je v obouch typech zvedání rozdíl a jak je to podle rehabilitace správně ?

Rozdíl je převážně v těžišti těla a zatížení odlišných svalových skupin.

Pokud si stoupnete do těsné blízkosti předmětu , POKRČÍTE OBĚ DVĚ NOHY ( jako to dělá malé dítě ) , máte všechny svalové skupiny rovnoměrně zatížené. To znamená , že těžiště máte rovnoměrně zatížené na spodních končetinách, oblast břicha a zádových svalech ( laicky řečeno ) . V této chvíli, vám pracují,havně břišní svaly, zádové svaly, svaly pánevního dna a svaly dolních končetin, tak, jak mají.

Pokud necháte NATAŽENÉ OBĚ DVĚ nebo i JEDNU NOHU ( není to už takový rozdíl ) , pak máte těžiště těla rozložené hlavně na spodních končetinách a v oblasti zad - především v oblasti beder. Tímto postojem se přetěžují hlavně klouby na dolních končetinách - to znamená kotníky, kolena, kyčle a také se přetěžuje oblast bederní pátěře. Poté, když je břemeno tímto způsobem zvedáno , dopadne celá váha břemene na spodní záda - bedra, která se snaží celou páku předmětu udržet.

Už tušíte který postoj je lepší ? :-)

Pokud budete zvedat jakékoliv předměty, pamatujte si, že byste měli váhu těla rovnoměrně rozložit a zbytečně nezatěžovat jednotlivé partie. Pokud POKRČÍTE OBĚ DVĚ NOHY , máte tzv. vyhráno. Všímejte si, jak se hýbou malé děti. Ještě než jim předáme určité pohybové zlozvyky, hýbou se ukázkově, přesně tak, jak by to mělo vypadat.

Proto , kteří z vás tušili , že při zvedání břemen by měly být OBĚ DVĚ NOHY POKRČENÉ - tušili jste správně :-)

Jestli chcete, zkuste si oba tyto postoje v praxi porovnat a sami vnímejte , jak se u jednotlivých postojů cítíte. Držím vám palce :-)

 

  • správně
  • špatně


Bc. Žaneta Zapletalová

e-mail: zapletalovazanda@seznam.cz