Rozhovor - Pavel Balajka

zveřejněno: 14.08.2010 | autor: Žaneta Zapletalová | rubrika: Články

Dnes jsem si pro vás připravila rozhovor s fotografem Pavlem Balajkou. Pavla jsem poznala asi tak před rokem. V té době jsem hledala někoho, kdo by mi nafotil fotky na mé webové stránky a shodou okolností mi byl Pavel doporučen. Vybírala jsem si z více fotografů, ale když jsem viděla Pavlovy fotky, věděla jsem, že právě s ním chci spolupracovat a fotky nafotit. Myslím, že jsme si sedli nejen pracovně, ale i lidsky, o to víc mě naše spolupráce těší :-)

 

1. Jak dlouho fotíte a proč Vás tenhle koníček pohltil?

Fotím přibližně 8 let, ale o opravdovém focení se dá mluvit až s mou první zrcadlovkou, kterou jsem si pořídil v roce 2003. Od té doby se snažím zachytit vše, co je pro mě nějakým způsobem zajímavé.

Na focení mě nejvíce baví možnost kreativity jak při samotném focení, tak i při následném postprocesu. Úpravy v počítači můžou mít opravdu nekonečně mnoho podob.

 2. Kolik času focení věnujete?

Nikdy jsem to nepočítal. Samotným focením proces k finální fotografii ještě nekončí. Nafocený materiál je třeba ještě protřídit a upravit. Úpravy zabírají nejvíce času.

 3. Fotíte raději černobílé nebo barevné fotky?

Digitální fotografie umožňuje úpravu výsledku do podoby, která se nejvíce blíží mému záměru.

Nemohu tedy říct, který výsledek je mi bližší. Je to spíše o pocitu a snaze navodit tu správnou atmosféru výsledné fotografie.

 4. Co nejraději fotíte?

Nejraději fotím lidi a úplně nejraději, když jsou přirození. Takže jsou pro mě nejvděčnějšími modely děti :-)

 5. Vyrážíte za fotkami i do různých terénů nebo máte raději focení pěkně v klídku? :-)

Jsem lenivý, takže mám raději pohodu a klídek :-) Ale na druhou stranu se dokážu přizpůsobit, takže pro mě není problém kamkoliv.

 6. Věnujete se určitě i portrétům, vyhledáváte raději modelky nebo obyčejné lidi, kteří s focením nemají zkušenosti?

Lidé, kteří mají s focením již nějaké zkušenosti jsou jistě pro fotografa výhodou. Na druhou stranu je fotograf ten, kdo celou scénu řídí a určuje, jak bude výsledek vypadat. Nejdůležitější je v obou případech důvěra mezi modelem a fotografem. Není nic horšího, než umělý úsměv a křečovitá póza…

 7. Máte zkušenosti i s focením sportovců nebo tanečníků? Jestli ano, jak se Vám s nimi pracovalo?

Sport a tanec je především o rychlosti. Pokud chcete fotit rychle se pohybující objekty, potřebujete perfektní světelné podmínky. V praxi je ve většině případů nemůžete ovlivnit. Proto nastupuje nejmodernější technika, která dokáže i v ne příliš dobrých podmínkách divy. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že focení těchto sportovních či tanečních akcí vyžaduje postřeh, dobrou přípravu, předvídavost a trpělivost.

 8. Máte malého synka, Matýska :-), jak často je on Vám modelem?

Matěje fotím pořád! Vlastně teď nic jiného ani nefotím :-)

 9. Děláte Vy sám nějaký sport?

Ještě před rokem jsem hrál závodně lední hokej, ale už jsem toho nechal. Teď už si ho zahraju pouze rekreačně. K tomu si rád zakopu fotbálek, zajezdím na kole nebo kolečkových bruslích a občas taky zajdu do posilovny.

 10. Máte doma nějaké zvíře? A fotíte rád zvířata?

Zvířata doma nemáme, ale to neznamená, že je nemám rád. U rodičů jsou psi a kočky, takže o jejich společnost nemám nouzi. S focením zvířat je to dost obtížné. Jsou většinou rychlá a nedokážou zůstat na místě :-)

 11. Které roční období fotíte nejraději?

Jednoznačně podzim v jeho pestrých barvách.

 12. Máte v plánu uspořádat nějakou výstavu svých fotek?

Uspořádat výstavu v plánu sice nemám, ale určitě se tomu nebráním. V době Internetu však dávám přednost webové prezentaci. Je to jednoduché, účelné a dostupné 24 hodin denně. Lidé jsou leniví (stejně jako já) a určitě by na mou výstavu nepřišli :-)

 13. A otázka na závěr – plníte si Vaše sny?

Hezká otázka :-) Odpověď je ano, plním si své sny. Jsem šťastně ženatý, mám zdravého syna a dobré přátelé.

 Doplňující informace:

Jsem fotograf samouk. Co jsem potřeboval, jsem nastudoval z literatury, popřípadě našel na webu (návody, tutoriály atp.). Inspirující jsou pro mě fotografie jiných. Snažím se sledovat nejmodernější techniky a postupy postprocesu a hledat své vlastní ztvárnění.

 Bc. Žaneta Zapletalová

e-mail: zapletalovazanda@seznam.cz