Rozhovor o mých lekcích a Pilates

zveřejněno: 15.08.2010 | autor: Žaneta Zapletalová | rubrika: Články

Tento rozhovor vznikl mezi mnou a jedním tanečním studiem , se kterým jsem měla spolupracovat. Spolupráce nakonec nevyšla, ale rozhovor zůstal.

Jestli máte chuť, dozvědět se o mé práci a mých názorech více, vše najdete v dalších řádkách...

Jak jsem se dostala k tanci a k cvičení


Tancuju odmalička, co si pamatuju. Pohyb a tanec je pro mě něco tak přirozeného, že si ani nevybavím, kde jsou mé taneční začátky. Přes tanec jsem nakoukla do světa aerobicu a fitness a tím jsem se dostala až k Rehabilitaci, zdravotnímu cvičení a Pilates.

Jak dlouho učím


Učím už hodně dlouho. Ještě, když jsem chodila na gymnázium, učila jsem taneční a posilovací formy aerobicu, krátce na to jsem začala pracovat i jako osobní trenérka ve fitku. Během Vysoké školy jsem učila Street dance a dnes se věnuji naplno už jen učení Pilates, Danceyogy, Chi –toning, Street dance, Nordic walking a také Rehabilitaci. Takže, abych to spočítala, učím přibližně kolem 11 let.

Jaké jsou mé lekce a co je jejich cílem


Snažím se především o to, aby mé lekce byly pro lidi srozumitelné, zajímavé a veselé. Největší pocta pro mě je, pokud jsou lidé na konci hodiny překvapení, že už lekce končí. Sama z vlastní zkušenosti znám, že pokud klienti sledují během cvičení hodiny, je něco špatně. Proto se snažím, aby mé lekce nebyly nudné, ale naopak, aby byly plné elánu, radosti a svěžesti.
A mým cílem je hlavně to, aby lidé pochopili, že pohyb je nutnou součástí našeho každodenního života.
Srozumitelně se snažím předat mé dlouholeté poznatky z praxe, jak zacházet s páteří, s jednotlivými svaly, jaké cviky použít na určitý zdravotní problém atd. Jsem ráda, pokud lidé pochopí, že si mohou díky cvičení pomoci sami, více poznat sami sebe a nebýt tak závislí na doktorech, lécích, instruktorech cvičení atd. Proto své hodiny vedu i tak, že se každému, kdo na lekci přijde, věnuji individuálně, s osobním přístupem.

Co dávám v lekci navíc a čím jsem originální

Myslím, že na tuto otázku by měli odpovědět spíše klienti. Sama za sebe mohu říct, že mám ráda legraci, proto se snažím vést hodiny ve veselé náladě a ukázat lidem, že i náročné cvičení, je lehounké a zábavné. Záleží na tom, jak se sami v sobě nastavíme a čemu věříme ….

Lekce vedu tak, aby se všichni naučili, jakým způsobem používat páteř, abychom jí neubližovali, jak správně stát, sedět, hýbat se, používat svaly, jak efektivně dýchat….V hodinách Pilates propojuji cviky Pilates se cviky z Rehabilitace, zatím se mi to osvědčilo jako nejlepší způsob. A v hodinách Chi-toning nebo Danceyogy propojuji tanec se cviky z Poweryogy, Pilates a Rehabilitace.

Mé vzdělání, učitelé a lektoři


Co se týká Pilates – mám základní školení Body Control-Pilatesova metoda od Daniela Můllera a budu pokračovat na Pilates Institute London, kterou tady v ČR Daniel šíří. Prošla jsem i půlročním kurzem Pilates u fyzioterapeutky Gábiny Davídkové, který jsem ukončila závěrečnou zkouškou a je ze mě tedy Pilates Instruktor pro práci na podložce Matwork i s pomůckami.
V práci s lidmi mi pomáhají i mé znalosti z Rehabilitace – vystudovala jsem 1. Lékařskou fakultu UK v Praze, obor Fyzioterapie – Balneoterapie.
Tanec jsem studovala všude možně. Byla jsem členkou Soudobého tanečního divadla Jiřího Rebce, Evil dancers, LEMC, navštěvovala jsem plno kroužků a kurzů – Echo, Paprsek, Danceperfect, Broadway, semináře Dance2xs, A-Force, lekce Qaši a IF, Joe Alegado, Moniky Rebcové, Jad Company ……Tancuju hlavně street a modernu, ale modernu mám nejraději, je mi nejbližší a nejmilejší.Jsem členkou tanečního souboru Junior Proart Company.Bc. Žaneta Zapletalová

e-mail: zapletalovazanda@seznam.cz