Proč tancovat ?

zveřejněno: 14.08.2010 | autor: Žaneta Zapletalová | rubrika: Články

Už jste někdy přemýšleli, proč někteří z nás tak rádi tancují, co jim tanec přináší ? Proč se lidé těší na taneční hodiny a proč je jim po tancování většinou hezky ?

Co je vlastně tanec ?

Před pár lety jsem tančila v tanečním divadelním souboru a jednoho dne se nás choreograf zeptal, co pro nás tanec vlastně znamená....Většinou jsme mu odpovídali, že tancování máme rádi, že pro nás znamená opravdu hodně , že je to pro nás určité vyjádření našich pocitů a myšlenek atd...... Uvědomila jsem si , že v té době pro mě tanec znamenal určitý životní styl, hodně se v něm odráželo jaká jsem byla , co jsem ve svém životě prožívala a jakým obdobím jsem zrovna procházela .

Během let se můj vztah k tancování formoval a neustále formuje. Už sice není na prvních místech mého žebříčku životních hodnot, ale ...... je to láska. Tancování je pro mě obrovská láska a myslím, že už zůstane - do konce života. Znamená také pro mě určitý symbol radosti, vyjádření pocitů , které v sobě mám, poznání sama sebe i druhých . A neopakovatelný pocit pro mě je, pokud tančím s partou lidí, se kterými si rozumím, se kterými jsem na " jedné vlně " a společně zažíváme radost, kterou nám tancování dává . To je nádherný pocit a právě to , mám na tanci nejraději.

Tancování i bolí. Nebudu říkat, že ne :-) Určitě jste to někdy také zažili. Někdy je to dřina , zní to zvláštně - já vím , ale je to tak . Tancování nejde ošidit, nejde tancovat jen na půl. Nebo, vlastně jde - jde tancovat i na půl, ostatně jako všechny činnosti, které děláme . Ale pak už to pro mě nemá takový náboj, jaký by to mít mělo. Proč dělat něco polovičatě , když to jde i jinak a když už tu činnost dělám ?

Schválně se někdy dívejte na lidi, jak tancují. Pozorujte a vnímejte co z lidí při tanci vyzařuje. Jednou jsem vzala mého kamaráda na taneční představení , které jsme pak spolu trošku rozebírali a on mi řekl, že některým pasážím nerozuměl. Ještě , abych doplnila, ten tanec neměl děj, nebyl to např. výpravný balet jako je např. Labutí Jezero atd.

Já myslím, že tanci se rozumět nemusí. Tanec je hlavně o pocitech , srdeční záležitost. Pro většinu lidí je rozhodující vzhled tanečníka, jeho postava, jeho taneční pohyby a rozsahy.... Možná jsem trošku vedle :-) , ale pro mě tyto parametry nejsou důležité. Tancování je pro mě především o pocitech , jak už jsem napsala a je pro mě důležité vnímat, co se děje uvnitř člověka, který tančí. Může být naprosto perfektní co se týká vzhledu a dispozic k tanci, ale pokud z něho něco nevyzařuje , pokud v sobě nemá oheň a světlo ...o čem to tancování pak je ?

V poslední době mi bývá ve spojitosti s tancem docela smutno. Mám pocit, jako by se ta původní myšlenka tancování někam vytratila. Bohužel je dnes spousty tanečních stylů, které bych tancem ani nenazývala a mnoho lidí, kteří dělají pohyby, které souvisí s něčím jiným jen ne s tancem , ale přesto tomu tanec říkají. Vím, že mám zvláštní názor a jsem v tom trošku staromodní, ale myslím si, že určité pohyby - například pohyby pánví, odhalování ramen , sexy pohledy , osahávání na různých částech těla, napodobeniny tanečního striptýzu atd. prostě nejsou tanec. A bohužel dnes je takových choreografií i tanečníků , kteří tančí stylem, který jsem před chvílí popsala, čím dál víc. Zažila jsem plno vystoupení , kde se opravdu tančilo, použivaly se , zjednodušeně řečeno - ruce , nohy a především srdce a mělo to mnohem větší náboj smyslnosti, vášně, tajemnosti a mnohem více kouzla než některé rádoby sexy choreografie. No, je to škoda, že se někdy z tance dělá to co není......

Ale vrátíme se na začátek - proč vlastně tančit ? Jsou nějaké parametry, že někdo může říct - ten to umí a ten ne ? Co je tedy vlastně tanec?

Věřím tomu, že tančit - hýbat se umíme všichni. Úplně všichni na této planetě, ať jsme z Čech nebo třeba z Afriky ( tam to uměj hodně dobře :-) ) . A víte proč ? Řekla bych, že je to tím, že nad tancem nepřemýšlí, nehodnotí, neporovnávají se s ostatními, není pro ně důležité, jak vypadají..... Prostě - mají tanec rádi, tak tančí . Prostě jen tančí - hýbou se na zvuk hudby, hlasu , přírody nebo i ticha. Nepřemýšlí a spontálně tančí. Jak jednoduché. A také - nebojí se . U nás, v České Republice, jsem docela často zažívala, že se lidé tančit bojí a stydí se. Ale proč ? Chápu, že někdo z nás má například nějaký psychický blok např. z dětství, kdy se mu někdo smál, jak tancuje. Ale, kdo určuje , že ten tancuje hezky a ten zase ošklivě ? Zkuste zapomenout na všechny tyto své negativní zkušenosti, na nic nemyslete, zavřete si oči , vnímejte hudbu nebo i jen nějaký zvuk, který chcete tancem vyjádřit a tančete. Tančete od srdce, jak to umíte a cítíte , ne jak vám někdo říká....

A proč tančit ?

Nebudu psát o tom, že tanec vám zlepší kondičku, naučí vás krásné vzpřímené držení těla , naučí vás vnímat sama sebe, poslouchat hudbu, dodá vám odvahu do života, dodá vám určitou životní sílu, energii , naučí vás nevzdávat se , ale především - naučí vás radosti. Radosti z pohybu, prožitku , z toho, že jste... To mě na tanci moc baví. Když vidím rozzářené oči a tváře plné úsměvů, to je to nejhezčí, co při tancování může být. Myslím, že se mnou možná souhlasíte ....

Tak , už jste si položili otázku, co je tedy tanec ? :-)

Mějte se hezky, tančete od srdce , nevzdávejte se bez boje , žijte své sny a plňte si je, protože jedině tak má život smysl ...........

 

 

 Bc. Žaneta Zapletalová

e-mail: zapletalovazanda@seznam.cz