Letní sportování

zveřejněno: 14.08.2010 | autor: Žaneta Zapletalová | rubrika: Články

Občas se mě klientky ptají co si myslím o sportování v létě. Jestli je lepší v létě sportovat uvnitř - ve fitku, v aerobním sále nebo raději venku.

Jednoznačně jsem pro přírodu.

Samozřejmě , měli bychom si vyhledat nejen vhodný prostor ke cvičení , ale i optimální denní dobu, abychom náš organismus , ve vysokých letních teplotách , příliš nezatěžovali.

Pro cvičení v přírodě , hlavně poweryogy, pilatesu, chi - toningu a všech zdravotních forem preferuju spíše ranní hodiny - 6.00 , 7.00 , 8.00 . Poté , není žádný problém ukončit ranní cvičení například svižnou chůzí , Nordic walkingem , jízdou na kole nebo během, pokud je vám příjemnější než různé formy chůze.

Jestli máte zrovna dovolenou a chcete ji využít i ke sportu, což chválím :-) , tak přes poledne a časné odpoledne - zhruba tak do 15.00 bych doporučila spíše lehkou procházku nebo koupání či aqua aerobic.

Odpoledne a navečer bych to viděla na nějakou delší tůru. Pokud se cítíte pouze na nějakou kratší procházku, využila bych střídavý teren - kopce, rovinky , lesní cesty , kde si například můžete vyzkoušet i indiánský běh, což je svižná chůze, která se střídá s během. Je při ní nejen legrace, ale i trenujete svou kondičku, neboť využíváte střídání tempa - střídavě zpomalujete a zrychlujete tepovou frekvenci.

Hlavně v létě nezapomeňte doplňovat tekutiny. V letním období se potíme mnohem více než obvykle, proto doporučuji dostatečně pít hlavně vodu, ovocné čaje ( i studené ) a ředěné džusy.

Abyste se cítili lehce, je pro naše tělo v tomto období přirozenější méně jíst. A měli bychom dát přednost spíše lehce stravitelnějším potravinám jako je ovoce, zelenina, těstoviny, rýže, ryby... Využijte i tzv. vodních potravin , jako je například meloun nebo okurka. Obsahují zanedbatelný počet cukrů a především spousty vody, což nás v létě osvěží. No a také bych si s chutí dopřála zmrzlinu:-) ta k létu přeci patří , ne ? :-)

Mějte hezké léto :-)
 Bc. Žaneta Zapletalová

e-mail: zapletalovazanda@seznam.cz